سس بشامل

No votes yet.
Please wait...
میزان سختی
آسان
وعده غذایی
سس
ارسال توسط
ارسال در
شیر
1 1/2 لیوان
آرد سفید
2 قاشق غذا خوری
کره
50 گرم
نمك و فلفل سياه
1 قاشق چای خوری
جوز هندی
1 قاشق چای خوری

طرز تهیه سس بشامل ، آموزش آشپزی با ماهی صفت

  1. سلام آذر ماهی صفت هستم آموزش امروز سس بشامل یا سس سفید است که جزو پنج سس مادر و شناسنامه دار است برای مصرف انواع غذاهای گوشتی یا سوفله ها و گراتن‌ها یا لازانیا استفاده می شود. مواد لازمش یک و نیم لیوان شیر ولرم دو قاشق غذاخوری آرد سفید پنجاه گرم کره کمی نمک و فلفل و رنده ی جوز هندی. بریم برای طرز تهیه اش.
  2. خب کره را می‌ریزیم داخل قابلمه میگذاریم گرم بشود بعد به آن آرد را اضافه میکنیم. کره که آب شد به آن آرد را اضافه می‌کنیم آرد را هم تا دو سه دقیقه داخل کره سرخ میکنیم تا و جوش بزند بیشتر از دو سه دقیقه نشود. ببینید به این مرحله که رسید و شروع کرد جوش زدن به آن شیر را اضافه میکنیم. اینجا بحث همدما کردن مطرح است یعنی وقتی آرد و کره گرم است نباید شیر سرد را به آن اضافه کنیم به دلیل اینکه آرد گوله می شود بنابراین شیر را یک مقدار گرم می‌کنیم تا جایی که دورش جوش بزند و آرام آرام به کره و آرد اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم یه مقدار که هم زدیم دوباره شروع می‌کنیم شیر را می ریزیم. ببینید اصلا آرد گوله نمی شود دوباره یک مقدار دیگه شیر به آن اضافه میکنیم. در دو سه مرحله این کار ر انجام بدهید. این همدما کردن باعث میشود که سس شما گوله نشود اما اگر شد ، مثلا شیر سرد ریختید می‌توانید از یک صافی آن را رد کنید ولی اگر گرم کنید مطمئن باشید که گوله نمیشود. حدود دو سه دقیقه شروع می‌کنیم به هم زدن تا کاملا غلیظ بشود و دور قابلمه شروع کند به جوش زدن.
  3. به خاطر آردی که دارد مرتب باید هم بزنیم تا ته نگیرد یک مقدار که غلیظ شد به آن نمک و فلفل اضافه می‌کنیم که اگر فلفل سفید داشته باشید خب قطعا خیلی بهتر است. جوز هندی را یک مقدار رنده کرده و الان به آن اضافه می‌کنیم.
  4. در مرحله‌ی آخر، سلیقه‌ای است ولی در رسپی پایه نداره ممکنه خیلیا بهش پنیر چدار یا پنیر پارمزان اضافه کنند. همینطور به هم زدن ادامه می‌دهیم تا سس غلیظ بشود، طوری که دور قابلمه شروع کند به جوش زدن و بعد زیرش را خاموش می‌کنیم البته این را هم در نظر بگیرید که هر چقدر سس تان غلیظ باشد بعد از اینکه حرارت را خاموش کنید و سرد بشود سفت‌تر می شود. به این مرحله که رسید و غلظت سس به این شکل درآمد دیگه تامااااام .
  5. سس بشامل ما آماده شد این سس را شما بعد از اینکه خنک شد می‌توانید توی ظرف در بسته به مدت یک هفته در یخچال نگهداری کنید امیدوارم این آموزش را دوست داشته باشید و این سس خوشمزه را درست کنید.

دیدگاهی وجود ندارد، اولین نفری باشید که دیدگاه ثبت می کنید!

شما بایستی برای ارسال دیدگاه وارد شوید.