ترشی مخلوط

No votes yet.
Please wait...
میزان سختی
متوسط
وعده غذایی
پیش غذا
ارسال توسط
ارسال در
سرکه
0 دلخواه
گل کلم
0 دلخواه
پیاز ترشی
0 دلخواه
سیب زمینی ترشی
0 دلخواه
موسیر
0 دلخواه
کرفس
0 دلخواه
هویج
0 دلخواه
خیار
0 دلخواه
بادمجان
0 دلخواه
فلفل سبز تند
0 دلخواه
ترخون
0 دلخواه
مرزه
0 دلخواه
شوید
0 دلخواه
گشنيز
0 دلخواه
نمک و فلفل سیاه و قرمز
0 دلخواه
زردچوبه
0 دلخواه
سياه دانه
0 دلخواه
گلپر
0 دلخواه
تخم گشنیز
0 دلخواه
سیر
0 دلخواه

طرز تهیه ترشی مخلوط ، آموزش آشپزی با ماهی صفت

  1. سلام امیدوارم حال همگی تون خوب باشه من وسایل ترشی را آماده کردم شستم گذاشتم خوب آبش کشیده بشه خشک بشه که انشاالله برای فردا با هم دیگه درستش کنیم فقط در مورد چندتا چیز می‌خواستم بهتون بگم ببینید بچه‌ها این موسیر است شما هم می‌توانید از موسیر تازه استفاده کنید هم از موسیر خشک اگر از موسیر خشک استفاده می‌کنید که خب قبلش باید خیسش کنید اما این موسیر تازه است که یه چیزی شبیه پیاز و سیر است که بهتره خیسش کنید توی آب که بعد به راحتی پوستش بگیرید و حلقه حلقه یا حالا به هر سایزی که دوست دارید خوردش کنید این هم سیب‌زمینی ترشی است که خب اینم خیس می‌کنیم با دست اینجوری پوستش را می‌گیریم و این چشمه‌هایش هم با چاقو می‌گیریم و بعدشم حالا حلقه حلقه یا ریز هرجور دوست دارین خورد میکنین این پیازهای ریزه پیاز ترشی است که این ها هم بهتر است خیس خورده بشه که پوست کندنش راحت باشه. سایز خرد کردن مواد ترشی و شور اینطور است که شور یک مقدار درشت‌تر است حالا نه مثال این بیرونی ها که خیلی درشت‌ است ولی خب یه سایز متوسطی داره ولی برای ترشی بهتره که یه مقداری سایز ریزتر خورد بشه و مواد کاملا بستگی به سلیقه‌ی شما و خانوادتون داره مثلا چیزی که حالا تو خونه‌ی ما خیلی طرفدار داره همین گل کلم و کرفس و هویج و سیب‌زمینی ترشی و موسیر که سفته یعنی چیزی که نرم بشه تو ترشی خیلی دوست ندارم مثل خیار و بادمجون و این‌ها سبزی هم برای شور ترخون و شیوید ریختیم ولی برای ترشی مرزه و گشنیز هم بهش اضافه شده.
  2. من به شما قول میدم که اگر شما با همین روش ها همین مواد ترشیتون را درست کنید عاشقش می‌شید ادویه هاشم براتون مینویسم. بستگی به مقدار مواد ترشیتون باید تو یک ظرف بزرگی بریزید انقد که جا داشته باشه برای زیر و رو کردن و همزدن مواد ترشیتون سبزی‌ها را گذاشتم دیشب تا آخر وقت که خوب آبش کشیده شد خوردش کردم رو همین تخت گذاشتم پهن شد الان یک حالتی بین خشک و تازه داره البته اگر از سبزی خشک هم  استفاده کنید که عالی است اما اگر از سبزی تازه استفاده می‌کنید بذارید حتما خوب آبش کشیده بشه این مقدار سبزی که از هر کدوم یه دسته بود قطعا برای این مقدار مواد زیاده ولی خب نصف دسته که نمی‌فروختن بنابراین ما نصفش را مصرف می‌کنیم نصف دیگرش هم حالا بذاریم برای مواردی دیگه می‌تونید استفاده کنید ببینید بچه‌ها من برای این ترشی نمی‌تونم به شما اندازه بدم و تنها چیزی است که من چشمی می‌ریزم و هی می‌چشم به خاطر اینکه گفتم سلیقه‌ای است. من نمی‌دونم شما مثلا شاید دلتون بخواد دوتا گل کلم بریزید هویجش را کمتر بریزید یا کرفس هرچی، شما به میزان علاقه‌ی خودتون از هر کدوم که می‌خواید تهیه کنید و خرد کنید و بشورید و بعدشم که با هم مخلوط می‌کنیم مقدار ادویه‌هایش هم من همیشه چشمی می‌ریزم و مرتب می‌چشم اگر تو یک ظرف واحد درست کردید که خب همه‌ی مواد ادویه را بریزید اما اگر مثل من خواستید مثلا جدا کنید توی دو تا ظرف به خاطر اینکه جا داشته باشه برای هم زدن سعی کنید تمام ادویه‌ها را به نسبت یکسان بریزید توی ظرفای ترشیتون که مزه هاش با همدیگه فرق نکنه.
  3. خب اول از نمک شروع می‌کنیم یه پیمانه نمک روی مثلا این ظرفمون می‌ریزیم یک پیمانه نمک روی این یکی و بعد دیگه مابقی ادویه‌ها را ببینید من هم اش را دوتا دوتا به یک میزان اندازه‌گیری کردم و میخوام بریزم روی موادم که دیگه اینها نشون دادن ندارد دیگر. ادویه‌ها ر به طور مساوی توی دو تا ظرف ریختم که باز اینجا برمی‌گرده به سلیقه‌ی شما مثلا اگر گلپر را بیشتر دوست دارید مقدار گل پرش را بیشتر بریزید یا اگر سیاهدونه را بیشتر دوست دارید سیاهدانه بیشتر بریزید یا حتی زردچوبه گفتم من هم تخم گشنیز هم گلپر را به صورت درسته و هم به صورت پودر می‌ریزم. درسته هایش هم یک چوب های ریزی داره کافیه فقط آن ها را بگیرید.
  4. احتیاج به شستن نداره به خاطر اینکه خب خیس میشه و نباید مواد ترشی مان خیس باشد. خب حالا این سبزی را هم باز همینطور سبزی را می‌ریزیم بعد از اینکه ادویه‌ها و سبزی را اضافه کردیم موقع اضافه کردن سرکه است اینجا یه مقدار کمی سرکه اضافه می‌کنیم، نه خیلی بعد شروع می‌کنیم حالا یا با دست یا با قاشق یا حالا هر وسیله‌ای که دارید خوب این را زیر و رو میکنیم و میذاریم یه نیم ساعتی بمونه. این مرحله که گفتم یه مقدار سرکه بریزیم و بذاریم بمونه به این خاطر است که قشنگ مزه‌ها با همدیگر تلفیق بشوند و ما بچشیم که اگر نیاز داشته باشه مثلا دوباره به آن نمک اضافه کنیم بنابراین قشنگ شروع میکنید با دست اونا را زیر و رو کردن. من یه مقدار کمی فلفل سیاه زدم به خاطر اینکه خب خودش فلفل سبز تند داره نخواستم خیلی تند بشود که بچه ها اذیت بشوند. ببینید این مقدار سرکه را می‌بینید، همینقدر فقط بریزین که فقط این ها را باهمدیگه مخلوط کنید بعد از اینکه خوب اون مواد را با همدیگه مخلوط کردید قشنگ زیر و رویش کنید بگذارید نیم ساعت تو همین مرحله بمونیم.
  5. بعد از نیم ساعت از این سرکه‌ای که داره یا حالا یکی از مواد یه مقدار بچشید خب نیم ساعت گذشته و این نیم ساعت برای تلفیق طعم ها کافی است. الان می‌چشیم ببینید بچه‌ها اگر شما از اول مثلا مقدار نمکش را زیاد بریزید بعد دیگه نمیتونید کاریش بکنید بنابراین از اول کم کم اضافه کنید و بذارید بمونه یه مقدار نه اینکه همون موقع بکشید بعد دوباره اگر لازم داشت بهش اضافه کنید الان یه مقدار از کنارش بچشم خب این الان کم نمک است و خب معلوم هم بود این مقدارکم است برای این حجم از ترشی بنابراین یه مقدار دیگه اضافه می‌کنم و می‌ذارم نیم ساعت دیگه بمونه به خاطر اینکه خب طعمشو پس بده دیگه همون موقع که مشخص نمیشه دوباره شروع میکنم هم زدن و میذارم بمونه. بار اول که چشیدم یه نطرم همه چیش اندازه بود فقط نمکش کم بود که نمک هم بهش اضافه کردم باز گذاشتم نیم ساعت موند الان می‌خوام بچشم وای بچه‌ها عالی شده خب الان دیگه این مرحله است که باید بره توی شیشه‌ها و روش سرکه ریخته بشه خب من شیشه‌ها را پر کردم الان دیگه این مرحله‌ی آخر است که باید بهش سرکه اضافه کنیم فقط من از اینور ببینم که یک وقت سرریز نشود بعد از اینکه سرکه را هم اضافه کردیم درش را می‌بندیم انشاالله یک ماه دیگه اگر طاقت بیاریم ترشیمون آمادست امیدوارم شما هم درست کنید دوست داشته باشید و درکنار خانواده نوش جونتون کنید.
  6. بچه نگاه کنید اضافه ترشی را ریختیم توی کوزه، کوزه در نداره دیگه حالا دو لایه نایلون می‌کشم روی درش با کش محکم می‌بندم بعد برای اینکه ظاهرش هم نایلون نباشه از این گونی هم می‌کشم روی درش.

دیدگاهی وجود ندارد، اولین نفری باشید که دیدگاه ثبت می کنید!

شما بایستی برای ارسال دیدگاه وارد شوید.